• 0 (342) 317 12 39 - 0 (342) 317 12 42

KURULUŞ TARİHİ
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde büyük bir ticaret ve  sanayi merkezi olan Gaziantep ilinin adını taşıyan Üniversitemiz,  eğitim-öğretime 1973 yılında ODTÜ Mühendislik Fakültesi'ne bağlı olarak kurulan  Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamıştır. 27 Haziran 1987 yılında ise yeni  kurulan çeşitli fakülte  ve yüksekokulların da ilavesi ile Üniversitemiz tüzel  kişiliğine kavuşmuştur.
 
YERLEŞİMİ
Üniversitemizin Fakülte, Enstitü ve Yüksekokulları  Gaziantep Merkez Kampus, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu, Oğuzeli, Nizip,  İslahiye, Nurdağı, Araban, Cerablus, Afrin, El bab, Azez olmak üzere 11 yerleşkede bulunmaktadır.
 
ÜNİVERSİTE BİRİMLERİNİN DAĞILIMI
20 Fakülte, 5 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Türk Musıkisi Devlet Konservatuvarı, 11 Meslek Yüksekokulu
 
ÜNİVERSİTE TÜRÜ
Devlet Üniversitesi
 
ÖĞRENİM DİLİ
Türkçe / İngilizce / Arapça
 
TOPLAM ÖĞRENCİ
45.209
 
AKADEMİK PERSONEL SAYISI
1732
 
İDARİ PERSONEL SAYISI
1205
 
YURT OLANAKLARI
Üniversitemize il dışından gelen öğrencilerin barınma olanakları kampüs içi ve dışında bulunan yurtlar ile sağlanmaktadır. Bu yurtlar;
 
 
YURT YATAK KAPASİTESİ
Ümmügülsüm Kız Öğrenci Yurdu 3296
Abdülkadir Güllüoğlu Yurdu 1460
Gazikent Kız Öğrenci Yurdu 304
Nilüfer Kız Öğrenci Yurdu 1656
Şahinbey Erkek Öğrenci Yurdu 2232
Ezogelin Öğrenci Yurdu 1014
 
KAMPÜS OLANAKLARI
Üniversitemiz, öğrencilerine ve tüm akademik  personele sunduğu gelişmiş kütüphane imkanları, modern araştırma laboratuarları  ve bilgi-işlem alt yapısı ile her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerini  en üst düzeyde desteklemektedir. Sosyal ve kültürel faaliyetler, artan bir  hızla devam etmektedir. Öğrenci toplulukları çeşitli etkinliklerle sosyal ve  kültürel faaliyetlere önemli ölçüde katkıda bulunmakta olup, ülkemizi ilgilendiren ekonomik, siyasi ve uluslar arası konularda tanınmış simaların  katıldığı birçok bilimsel toplantı düzenlenmektedir.
 
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres : Üniversite Bulvarı 27310 
Şehitkamil / Gaziantep
Telefon : +90 (342) 360 12 00
Web adresi :  http://www.gantep.edu.tr
 
MİSYON
Evrensel değerler çerçevesinde nitelikli insan yetiştiren; bireylere, topluma ve tüm kurum-kuruluşlara eğitim, bilim, kültür, sanat ve sağlık alanlarında hizmet üreten değişime açık bir üniversite. 
 
VİZYON
Eğitim, öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerinde uluslararası rekabet kabiliyeti yüksek bir dünya üniversitesi olmak.
 
KURUMUN TEMEL DEĞERLERİ
Etik Değerlere Bağlılık, Birlikte Üretim, Farklılıklara Saygılılık, Uzmanlığa Saygılılık, Yenilikçi/Yaratıcılık, Paylaşımcılık,  Kaynak kullanımında etkinlik ve verimlilik,  Sürekli iyileştirme anlayışı,  Paydaş odaklılık, Mükemmeliyetçilik, Toplumsal duyarlılık, Süreç Odaklılık.