• 0 (342) 317 12 39 - 0 (342) 317 12 42

KURULUŞ TARİHİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde büyük bir ticaret ve sanayi merkezi olan Gaziantep ilinin adını taşıyan Üniversitemiz, eğitim-öğretime 1973 yılında ODTÜ Mühendislik Fakültesi'ne bağlı olarak kurulan Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamıştır. 27 Haziran 1987 yılında ise yeni kurulan çeşitli fakülte ve yüksekokulların da ilavesi ile Üniversitemiz tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

YERLEŞİMİ

Üniversitemizin Fakülte, Enstitü ve Yüksekokulları Gaziantep Merkez Kampus, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu, Oğuzeli, Nizip, İslahiye, Nurdağı, Araban, Cerablus, Afrin, Azez ve El-Bab olmak üzere 11 yerleşkede bulunmaktadır.

 

ÜNİVERSİTE BİRİMLERİNİN DAĞILIMI

20 Fakülte, 5 Enstitü, 2 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu

 

ÜNİVERSİTE TÜRÜ

Devlet Üniversitesi

 

ÖĞRENİM DİLİ

Türkçe / İngilizce / Arapça

 

TOPLAM ÖĞRENCİ

46278

 

AKADEMİK PERSONEL SAYISI

1774

 

İDARİ PERSONEL SAYISI

3357

 

KAMPÜS OLANAKLARI

Üniversitemiz, öğrencilerine ve tüm akademik personele sunduğu gelişmiş kütüphane imkânları, modern araştırma laboratuvarları ve bilgi-işlem alt yapısı ile her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerini en üst düzeyde desteklemektedir. Sosyal ve kültürel faaliyetler, artan bir hızla devam etmektedir. Öğrenci toplulukları çeşitli etkinliklerle sosyal ve kültürel faaliyetlere önemli ölçüde katkıda bulunmakta olup, ülkemizi ilgilendiren ekonomik, siyasi ve uluslararası konularda tanınmış simaların katıldığı birçok bilimsel toplantı düzenlenmektedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres : Üniversite Bulvarı 27310
Şehitkamil / Gaziantep
Telefon : +90 (342) 360 12 00
Web adresi :  http://www.gantep.edu.tr

MİSYON VE VİZYON

MİSYON

  • Evrensel değerler çerçevesinde nitelikli insan yetiştiren; bireylere, topluma ve tüm kurum-kuruluşlara araştırma, eğitim, bilim, kültür, sanat ve sağlık alanlarında hizmet üreten değişime açık bir üniversite.

VİZYON

  • Eğitim, öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerinde uluslararası rekabet kabiliyeti yüksek bir dünya üniversitesi olmak.

KURUMUN TEMEL DEĞERLERİ

  • Etik Değerlere Bağlılık, Birlikte Üretim, Farklılıklara Saygılılık, Uzmanlığa Saygılılık, Yenilikçi/Yaratıcılık, Paylaşımcılık, Kaynak kullanımında etkinlik ve verimlilik, Sürekli iyileştirme anlayışı, Paydaş odaklılık, Mükemmeliyetçilik, Toplumsal duyarlılık, Süreç Odaklılık.